Nasza praca


Notice: Undefined offset: 0 in /home/rownichocrozni/public_html/wp-content/plugins/download-manager/wpdm-functions.php on line 343

ulotka do pobrania

Fundacja Równi, choc różni została założona przez Pawła Błachowicz w 2005r. Początkowo miała być małą organizacją wspierającą kilka osób. Rzeczywistość dnia codziennego postawiła jednak przed Fundacją nowe wyzwania i możliwości. W 2011r. otrzymała status Organizacji Pożytku Publicznego (1% KRS 0000246688), a od września 2012r. prowadzi Szkołę Podstawową im. M. Konopnickiej w Pławnicy.

W latach 2013 i 2014 Fundacja wygrała przetarg na prowadzenie wyżywienia dzieci w gminnym przedszkolu, a w grudniu 2013r. w Konkursie otwartym  Burmistrza Bystrzycy Kłodzkiej nasz projekt otrzymał wsparcie w realizacji zadania: „Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej i rekreacji ruchowej”. Od lutego 2014 w naszej szkole odbywają się nieodpłatne zajęcia  z aerobiku. Zainteresowanie jest bardzo duże. We wrześniu również w ramach tego projektu rozpoczną się zajęcia z nordic walking. Nasze Panie pod okiem instruktora przemierzać będą wyznaczane trasy. Super, że Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej, Pani Renata Surma, rozumie i wspiera kulturę fizyczną wśród dorosłej części społeczeństwa naszej gminy.

Nie tylko jednak ćwiczymy ciało, lecz również umysł. Bezrobotni z naszych miejscowości biorą udział w projekcie EFS „Nigdy nie jest za późno dla mieszkańców Gminy Bystrzyca Kłodzka”. W ramach tego projektu prowadzone są w szkole zajęcia z j. angielskiego oraz kurs obsługi komputerów.

Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie zajęciami postanowiliśmy sięgnąć po kolejne środki dla mieszkańców naszej gminy, a przede wszystkim naszych seniorów. Udało się i projekt „Seniorzy Gminy Bystrzyca Kłodzka na start” w ramach ASOS 2014, otrzymał pozytywna rekomendację w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. W ramach priorytetu I otrzymał dofinansowanie w kwocie 82000zł. na:

  • Zajęcia z profilaktyki zdrowotnej
  • Zajęcia z j. angielskiego
  • Zajęcia z podstaw obsługi komputerów
  • Zajęcia kulinarne „Zdrowe odżywianie” oraz zajęcia kulinarne „Tradycyjne potrawy naszych Babć”
  • Zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy
  • Spotkania przy herbatce  z ciekawymi ludźmi np. „Miód jest dobry na wszystko”, „Dekoracje z filcu i bibuły”
  • Wspólne spotkania i wycieczki z zakresu edukacji regionalnej „Szlakiem Marianny Orańskiej”- dwie wycieczki: jedna Złoty Stok i Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie, druga do Czech- „Szlak M. Orańskiej”

Starszym ludziom dużo zawdzięczamy i czas się im za to odwdzięczyć.

Dzieci i młodzież ze Szkoły w czerwcu zakończyli udział w dwóch projektach współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej Kapitał Ludzki (działania 9.5 i 9.1.2). Uważamy, iż wszystkie dodatkowe zajęcia, w których nasze dzieci brały udział przyniosą wymierne efekty w przyszłości. Oczywiście nie założyliśmy bezczynnie rąk, by tylko kibicować naszym babciom i dziadkom w realizowanych przez nich projektach i złożyliśmy kolejne wnioski o projekty dla naszej szkoły. Nasz projekt uzyskał dofinansowanie z FIO.

Ważnym staje się fakt, iż szkoła staje się powoli aktywnym centrum edukacji i kultury w szerokim tego słowa znaczeniu.

Jakość kształcenia w placówce wzrasta, o czym może świadczyć fakt, że dzieci nam przybywa i to nie tylko z okolicznych wsi, ale też przywozimy do naszej szkoły dzieci z Bystrzycy Kłodzkiej. Świadomi rodzice coraz częściej doceniają mniejsze, z domową atmosferą szkoły, w których każde dziecko jest traktowane indywidualnie, a przede wszystkim jest bezpieczne.

Kadra naszej szkoły z pomocą Fundacji cały czas wzbogaca swój warsztat pracy podnosząc  kwalifikacje i rozszerzając swoje zawodowe kompetencje. Jako jedna z nielicznych szkół podstawowych w gminie rozpoczęliśmy nauczanie w dwóch językach obcych.

Biorąc pod uwagę potrzeby edukacyjne naszych wychowanków od września br. otwieramy integracyjny oddział przedszkolny, w którym oprócz zdrowych dzieci odbywających roczne przygotowanie przedszkolne, będą uczyć się dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności pod opieką nauczyciela wspomagającego. Integracja tak potrzebna w naszym społeczeństwie, to jedno z głównych działań fundacji.

Jesteśmy tam, gdzie człowiek potrzebuje człowieka!