PROJEKT „TAK, POTRAFIĘ!”

Projekt „Tak, potrafię!”
współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

31.12.2014 r. zakończyła się realizacja projektu Tak, potrafię!” w ramach priorytetu IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, działanie 9.5. Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich. Projekt ten powstał z inicjatywy rodziców, pracowników szkoły oraz członków Fundacji ”Równi, choć Różni”  która była projektodawcą. Partnerem w projekcie był Zespół Szkół w Wilkanowie, który bezpłatnie użyczył pomieszczenia do realizacji zadań projektowych.

Głównym celem projektu był wzrost kompetencji z języka angielskiego i niemieckiego u 22 dz i 26 ch kl I i II G2 mierzonych testem końcowym z wynikiem min. 80% w okresie od 01.02.2014 do 31.12.2014 r.

W ramach projektu uczestnicy wzięli udział w bezpłatnych zajęciach dodatkowych z j. angielskiego i niemieckiego prowadzonych przez Panią Beatę Kasprzak oraz Pana Tomasza Brzezickiego. Uczniowie podzieleni byli na 8 osobowe grupy w zależności od stopnia zaawansowania W ramach projektu w okresie od 01.02.2014 do 31.12.2014 r. odbyło się 180 godzin lekcyjnych z języka niemieckiego oraz 180 godzin z języka angielskiego. Zajęcia prowadzone były metodami aktywizującymi, z naciskiem na konwersację, zastosowanie języka w codziennych sytuacjach z elementami dramy, gier oraz zabaw dydaktycznych z użyciem pomocy zakupionych w ramach projektu, którymi były: słowniki, program komputerowy do nauki j. niemieckiego i angielskiego, podręczniki do zajęć, które zostały przekazane wszystkim uczestnikom projektu oraz 80 calowa tablica multimedialna, która na koniec projektu została przekazana szkole.

W ramach projektu dwukrotnie zorganizowano również warsztaty językowe „Język obcy nie jest nam obcy”. Do szkoły zaproszono wolontariuszy z Europejskiego Forum Młodzieży z Bystrzycy Kłodzkiej. Byli to wolontariusze z Indii Chin, Niemiec i Portugalii i Rumunii. Wolontariusze ci przygotowali prezentację o swoich krajach. Szkoła jako gospodarze spotkania przygotowała również prezentację o Polsce, o regionie i o szkole. Na spotkanie zaplanowano wspólne integracyjne ognisko i poczęstunek, które było również częścią szkolenia zakładającą nieformalną konwersację w grupach mieszanych.

W czerwcu i w grudniu 2014 r. zgodnie z harmonogramem projektu zorganizowano Konkursy językowe „Europejczyk – poliglota” Odbyły się cztery konkursy z j. angielskiego i j. niemieckiego na dwóch poziomach: podstawowym i rozszerzonym. Wszyscy uczestnicy konkursu czyli 48 osób uczestniczących w projekcie otrzymało nagrody oraz dyplomy uczestnictwa.

W każdej z 6 grup przyznano nagrodę główną, dwie nagrody wyróżnienia oraz nagrody pocieszenia dla pozostałych uczestników. Nagrodami były: planszowe gry edukacyjne oraz książki w języku obcym.

W okresie od 01.02.2014 do 31.12.2014 osiągnięto zakładane cele szczegółowe czyli:

  1. Wzrost kompetencji z języka angielskiego i niemieckiego u 22 dz i 26 ch kl I i II G.
  1. Nabycie nowych umiejętności konwersacyjnych w j. ang. i niem. przez 22 dz i 26 ch kl I i II G2 poprzez bezpośredni kontakt z obcokrajowcami,
  1. Nabycie nowych umiejętności społecznych poprzez zwiększenie umiejętności w autoprezentacji w j. ang. i niem. przez 22 dz i 26 ch kl I i II G.
  1. Rozwinięcie zainteresowań i wiedzy dot. języka, kultury, obyczajów Niemiec i Wielkiej Brytanii u 22 dz i 26 ch kl I i II G2

 

Wartość projektu: 49 412,97 zł

w tym wartość pomocy dydaktycznych przekazanych szkole i uczniom: 14 429,00 zł

 

Opracował: Tomasz Szpulak

                    Koordynator projektu

 

 

 

 

logotypy

 

 

 

Apel

My i Wy

Często mieszkamy obok Was. Niejednokrotnie jesteśmy Waszymi sąsiadami. Zdarza się jednak, że nie macie pojęcia o naszym istnieniu lub nie postrzegacie nas jak zwyczajnych ludziach. Dlaczego tak jest? Czy tak być musi? 

Pojawiamy się na świecie tak samo jak Wy. Jak wszyscy rodzimy się w bólu z łona matki, płaczemy, odczuwamy głód. Różnice pojawiają się gdzie indziej: czasami wyglądamy trochę inaczej (to dobrze, bo za dużo na tym świecie przeciętności); czasami naszymi nogami jest wózek (ale dzięki temu możemy poruszać się szybciej); czasami krzyczymy, ale nie ze złości, tylko dlatego, że Bóg nas takimi stworzył (może żebyśmy zagłuszali zło tego świata); czasami milczymy (pewnie po to, żeby słyszeć głosy kwiatów); czasami nie słyszymy (ale wtedy widzimy świat przez różowe okulary) i jeszcze tych kilka innych drobnostek, które mają znaczenie tylko dla Was. Cóż, niekiedy chciałoby się powiedzieć, że tak naprawdę to Wy jesteście ślepi i głusi na prawdę tego świata.

Łatwo jest narzekać na los i na to, że w życiu spotykają nas tylko nieszczęścia. To takie proste: ograniczyć wszystko do samych siebie. Bycie „pępkiem świata” jest takie przyjemne… Musimy jednak zmartwić tych, którzy tak myślą. W rzeczywistości człowiek jest istotą stadną, byt i rozwój zapewnia mu tylko życie pośród innych ludźmi. Postarajmy się sobie uświadomić, że musi być ktoś, kto poda nam rękę, pocieszy w chwilach załamania, ale również ktoś, z kim będziemy mogli dzielić nasze sukcesy. Osoba, której spojrzymy w oczy i zobaczymy w nich radość dającą nam siłę, by stawić czoła nowym przeciwnościom.

Wielkim błędem jest to, że myślicie o nas – niepełnosprawnych – jako o tych, co tylko biorą, nie mogąc dać nic w zamian. Właśnie takie podejście do naszego istnienia zapędza wszystkich w ślepą uliczkę. Osoby nie w pełni sprawne niejednokrotnie potrzebują pomocy i to jest jasne, ale jasnym powinno być również to, że tej pomocy udzielają. Oczywiście, że nie jesteśmy w stanie iść do sąsiada na budowę i pomóc mu w stawianiu domu, ale możemy na przykład w tym czasie przypilnować jego dzieci.

Pozwólcie nam być produktywnymi. Nie zamykajcie nam dostępu do miejsc pracy, a widząc jak „walczymy” z setnym schodem podajcie nam rękę. Są wśród nas ludzie, którzy nie wychodzą z domów, ponieważ boją się Waszych spojrzeń i pogardy w Waszych uśmiechach. Należy to jak najszybciej zmienić!

Rozumiemy i w pełni aprobujemy Wasze prawo do strachu. To naturalne, że człowiek boi się tego, czego nie rozumie. Mówicie również: „Nie pomogę, bo nie umiem” lub „Nie pomogę, bo boję się skrzywdzić”. My też się boimy. Strach jest naturalny i jak mówi znane porzekadło, tylko głupcy się nie boją. Strach to jednak jedna z tych rzeczy, nad którymi można zapanować. Wystarczy znaleźć jego źródło i stopniowo je wyeliminować.

Nie zganiajmy jednak wszystkiego na nasze lęki. Czasami nie pomagacie, ponieważ po prostu nie chcecie. Lenistwo jest największym problemem całego społeczeństwa. Nas ten problem również dotyczy. Zamykamy się w swoich mieszkaniach twierdząc, że świat jeszcze nie jest gotów nas zaakceptować. To nieprawda, musimy przezwyciężyć takie nastawienie. Trudno jest powiedzieć – „od dzisiaj zaczynam żyć”. Czy nie warto jednak dołożyć troszkę starań do tego, żeby jutro wreszcie zauważono naszą obecność?

Współpraca między nami stwarza szansę rozwoju. Może otworzyć miliony drzwi, których istnienia do dzisiaj nawet nie zauważaliśmy. Pokona schody i sprawi, że szczyty gór będą w zasięgu ręki. Na skrzydłach tolerancji dolecimy do świata pełnego miłości i zrozumienia. Chcieć, to móc!

Paweł Błachowicz

Odbiór wyprawek szkolnych

Romowie ogłoszenie

W poniedziałek 15.09.2014r. o godz. 1630  zapraszamy dzieci i młodzież wraz z rodzicami, należące do romskiej mniejszości etnicznej i uczące się w Przedszkolu Nr 2 oraz w Szkole Podstawowej Nr 1 w  Bystrzycy Kłodzkiej po odbiór wyprawek szkolnych do Przedszkola „Bystrzaki” przy ul. Wojska Polskiego 20.

Prezes Fundacji „Równi Choć Różni”- P. Błachowicz

Koordynator projektu- U. Kular

———————————————————————————————————————-

Realizacja zadania publicznego: Zakup wyprawek szkolnych dla dzieci romskich -Działalność świetlicowa i edukacyjna dzieci i młodzieży należącej do romskiej mniejszości etnicznej- oferta Marszałka województwa dolnośląskiego

Program PAJACYK PAH. Mamy!!!

lista_placówek_2014_2015 (3)

Lista placówek zakwalifikowanych do programu dożywiania na rok szkolny 2014/2015

Dolnośląskie tylko 5 szkół!
1 Zespół Edukacyjny w Gaworzycach ul. Szkolna 211, 59-180 Gaworzyce 20: 5 640,00 zł

2 Zespół Szkół w Krotoszycach ul. Piastowska 41, 59-223 Krotoszyce 10: 6 768,00 zł

3 Szkoła Podstawowa nr 10 z Oddziałami Sportowymi w Bielawie ul. Grota Roweckiego 6, 58-260 Bielawa 15: 16 920,00 zł

4 Zespół Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Lwówku Śląskim ul. Parkowa 9, 59-600 Lwówek Śląski 10: 8 460,00 zł

5 Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Pławnicy Pławnica 2, 57-500 Bystrzyca Kłodzka: 10 340,00 zł

ROMSKA MNIEJSZOŚĆ ETNICZNA Z BYSTRZYCY KŁODZKIEJ

ROMSKA MNIEJSZOŚĆ ETNICZNA Z BYSTRZYCY KŁODZKIEJ

KOLEJNE WYZWANIE DLA FUNDACJI „RÓWNI CHOĆ RÓŻNI”

 

W lipcu br., gdy Pani Burmistrz Renata Surma poinformowała mnie, że Gmina Bystrzyca Kłodzka nie może wnioskować o środki dla naszych Romów ponieważ program wsparcia dla rodzin romskich mogą realizować tylko organizacje pożytku publicznego, nie było czasu, żeby się zastanawiać, trzeba było działać. Od razu zdecydowałem, że należy przejąć działanie Gminy i przy jej merytorycznym wsparciu, wspólnie z Zarządem Fundacji złożyliśmy do Wojewody Dolnośląskiego projekt na  realizację zadania publicznego: „Działalność świetlicowa i edukacyjna dzieci i młodzieży należącej do romskiej mniejszości etnicznej na zakup wyprawek szkolnych dla dzieci romskich.”.

Oczywiście były i są ogromne obawy ponieważ pierwszy raz nasza Fundacja będzie realizowała takie przedsięwzięcie. Na każdym kroku możemy jednak liczyć na wsparcie poparte doświadczeniem Pani Burmistrz, która wcześniej realizowała to zadanie i Pani Urszuli Kular (Członka Zarządu Fundacji), która od początku koordynuje projekt.

Liczymy również na wsparcie i wyrozumiałość środowiska romskiego. Pragniemy stworzyć platformę współpracy opartej na wyminie doświadczeń, wspólnym szacunku i możliwości wzajemnego poznawania się.

Adresatami działania w złożonym projekcie są dzieci pochodzenia romskiego z Przedszkola nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 1  w Bystrzycy Kłodzkiej.

Rodziny Romów są najczęściej wielodzietne. Rodzice mają trudności ze zdobyciem zatrudnienia lub pracują dorywczo, przez co ich sytuacja materialna jest bardzo trudna.  Nie są też w stanie zakupić potrzebnych przyborów i książek dla pociech. Planujemy zakup podręczników, przyborów szkolnych oraz strojów do zajęć wychowania fizycznego dla dzieci.

Komisja Konkursowa powołana przy Wojewodzie Dolnośląskim długo trzymała nas w napięciu nie podając wyników konkursu. Najważniejsze, że oczekiwanie opłacało się. W ogłoszonych wynikach Fundacja otrzymała wsparcie w wysokości 17 tys. zł na realizację projektu. Warto zaznaczyć, że to tylko 300zł mniej od wnioskowanej kwoty. Na pewno świadczy to o rzetelnym i konkretnie sformułowanym celu projektu. Tak więc dzieci należące do romskiej mniejszości etnicznej będą mogły w pełni wyposażone, rozpocząć nowy rok szkolny 2014/2015.

Cieszymy się, że cele naszej fundacji możemy realizować właśnie dla nich.

Prezes Fundacji Paweł Błachowicz